Arhiepiscopia Armeana

FLORIILE – Sărbătoarea Binecuvântării și a Inimilor Deschise (Tsaghkazard)

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Share

            Duminica Floriilor, sau Intrarea Domnului în Ierusalim, este precedată de Sâmbăta lui Lazăr. În această zi, Iisus Hristos își arată din nou minunile, înviindu-l pe Lazăr, la patru zile după moartea acestuia. După această minune, mulțimile la porțiile cetății l-au întâmpinat cu flori, cu ramuri de finic și măslini și l-au aclamat pe Mântuitor – ca pe un rege.

            Duminica, pe data de 13 aprilie, Biserica Apostolică Ortodoxă Armeană din România a sărbătorit Floriile. La Catedrala Arhiepiscopală din București, a fost oficiată Sfânta Liturghie și celelalte evenimente liturgice specifice sărbători cu altarul deschis, de către preotul paroh Oshakan Khachatryan, sub protia Întâistătătorului Eparhiei Armene din România, Preasfinției Sale Episcop Datev Hagopian. Ziua aceasta este una dintre puținele excepții din timpul Postului Mare, în care se deschide perdeaua de la altar și biserica prăznuiește intrarea lui Iisus Hristos în Ierusalim.

            Simbolurile Floriilor sunt ramurile de salcie și de măslin. De aceea, după Sf. Liturghie, credincioșii au primit ramuri de salcie sfințite de către Preasfințitul Datev Hagopian, la finalul predicii sale, Preasfinția Sa le-a urat „La mulți ani!” celor care poartă nume de flori, sau derivatele acestora.

            Intrarea Domnului în Ierusalim, prin grija a Sanctității Sale Karekin II, Catolicos și Patriarh Suprem al Tuturor Armenilor, este proclamată ca ziua binecuvântării copiilor, deoarece copiii, cu sufletele lor pure, s-au bucurat din toată inima la Intrarea Mântuitorului în Ierusalim.

            Copiii prezenți, purtând coronițe de salcie, au fost binecuvântați de către Preasfinția Sa Datev Hagopian și au primit câte un mic cadou – „Carte de rugăciuni pentru copii”.

            Sărbătoarea Floriilor a continuat în biblioteca Casei de Cultură Armene „Hovsep și Victoria Dudian”, unde a fost organizat, în colaborare cu Arhiepiscopia Armeană din România și Uniunea Armenilor din România, un „Atelier Creativ” pentru copii, tineri și adulți. Au participat copiii din Clubul „Luis-Lumina” al Arhiepiscopiei Armene, precum și membrii comunității care și-au dorit să ia parte la activitate, într-o atmosferă plăcută și familială.

Copiii au avut la dispoziție mici tablouri albe pe care au avut posibilitatea de a lipi iepurași, ouă, flori, au desenat și colorat diverse elemente tematice. În același timp, tinerii și adulții, la masa alăturată, decorau vase cu ramuri înflorite, flori, ouă, fluturași, iepurași, pui și cu multe alte ornamente.

Prin prăznuirea Intrării Domnului în Ierusalim, ne deschidem și noi inimile noastre și ne pregătim, totodată, pentru cea mai importantă perioadă – „Săptămâna Mare” a Postului.

Sărbătoarea Floriilor a fost prăznuită și la alte parohii din cadrul Eparhiei Armene.

Fotografii: Andreea Tănase, Amilcar Iovanescu

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Armene din România