Redactor

Baron Berci și Tânărul Lazarovici

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Share

          Duminica 24 Martie 2024 a fost comemorat și onorat Baron BERCI MARGARIAN, unul dintre stâlpii Uniunii Armenilor, pe care l-am admirat pentru abnegația lui, pentru așezarea cu grijă, a proiectelor noastre culturale și economice, pentru stăpanirea lui în fata legilor administrative, în continuă schimbare. Toata comunitatea noastra, cu cei mari si cu cei mici, suflet lânga suflet, au fost Duminica la Uniunea Armenilor din București… Aproape toți…

          Doar că…  Așa vrea Dumnezeu, să ne pună în alegere, mereu… Exact in aceeași zi, aproape la aceeași ora, la celalalt capăt al țarii – în Botosani, avea loc o proiectie speciala de film, organizata de Comunitatea Noastra Armenească, prin persoana Presedintelui Cristian Lazarovici, în colaborare culturala cu comunitatea Rușilor – Lipoveni, având ca președinte pe Ovidiu Ivanov.

Actorii Vlad Ivanov și Șerban Lazarovici alături de Cristian Lazarovici- președinte UAR/Botoșani și Ovidiu Ivanov – președinte Comunitatea Rușilor-lipoveni/Botoșani

          O intalnire de suflet. De mult, mult suflet. Proiectia Filmului artistic de lung metraj – “METRONOM”- film cu  Premiul de Regie – Un Certaine Regard câstigat la mult apreciatul festival de film de la Cannes si avand 11 nominalizări (cele mai multe, intre toate celelalte productii) la Premiile Gopo, din același an 2022 . Doua dintre rolurile principale sunt realizate de catre minunatul actor rus-lipovean – VLAD IVANOV si de către tânărul, dar extrem de promitatorul actor de origine armeană – ȘERBAN LAZAROVICI.

          O bucurie a întalnirii… O durere a vizionarii unor acte de trădare sociala, tratate de film, în perioada comunistă de până in 1989, in România.

          Vlad Ivanov a lucrat cu toată pleiada marilor regizori români din noul val si cu regizori străini de prim rang – CORNELIU PORUMBOIU in “POLIȚIST ADJECTIV”, “LA GOMERA”, CRISTIAN MUNGIU in “4 LUNI, 3 SĂPTĂMÂNI SI 2 ZILE”,  “AMINTIRI DIN EPOCA DE AUR” si “BACALAUREAT” , CALIN PETER NETZER in “POZITIA COPILULUI”, si “FAMILIAR”, a lucrat cu   mai tânarul DANIEL SANDU in filmul “UN PAS IN URMA SERAFIMILOR”, sau Bogdan Mirică in  “CÂINI”.

          Serban Lazarovici – este un tanar actor, care a facut parte din trupa de teatru coordonata de Ela Prodan din Botosani, a absolvit UNATC – FACULTATEA DE TEATRU, si este MASTERAND la FACULTATEA DE ACTORIE DIN CADRUL Universitatii de Artă Teatrala si Cinematografică – I.L. CARAGIALE BUCUREȘTI si la FACULTATEA DE ACTORIE FILM – OVIDIUS din Constanta, în acelasi timp… Dar nu vrea sa mărturiseasca acest efort si intelectual si financiar, pentru… pentru că este cu mult prea multă bunăcuviința si bun simț…

          Calitatea filmului “METRONOM “ este indiscutabilă, cu atentie pentru scenariu, decor si costume, cu introducerea in perioada comunista pre-revolutionară din deceniul opt al secolului trecut, este făcuta cu minuție si profesionalism.

          Doi oameni minunati, unul un profesionist care merita toata atentia, natională si internatională, un actor care joaca atat in limba română – era sa spun maternă, dar ar fi trebuit sa fie, in acest caz, limba rusă, joaca in limba engleza, franceza si maghiara, ba chiar si in dialectul aparte din filmul lui Corneliu Porumboiu – La Gomera.

          Celalalt într-un frumos început de drum, in filmele lui Radu Jude “TIPOGRAFIC MAJUSCUL” si în “METRONOM” al lui Alexandru Belc.

          Amândoi sunt uniti de faptul ca, sunt din Botosani, uniti de faptul ca sunt, fie că vor, fie că nu, reprezentanti si reprezentativi pentru comunitățile lor – respectiv – Rusă – lipoveană si Armeană, sunt doi OAMENI, de o modestie incredibila.

          Am lasat Bucurestiul in urma, desi in calitatea mea de membru al Comitetului Director al Uniunii Armenilor din Romania, ar fi fost absolut firesc sa fiu la Bucuresti, alături de ceilalti membri ai comunitatii noastre ân omagierea trecutului nostru… Am mers 300 de km, intre Focșani si Botoșani – ca sa ajung dimineata devreme la aceasta întalnire si vă spun că a meritat fiecare metru de efort, pentru a-i întâlni. Impecabil organizată aceasta intalnire, de catre Cristian Lazarovici si de catre Ovidiu Ivanov, ea nu a fost o proiectie de film alături de critici, alaturi de cineasti, alaturi de artisti din meseriile aferente cinematografiei. A fost o intalnire intre prieteni de suflet, ca o gură de aer proaspat, primita de cei doi artisti, de la oamenii apropiati de acasa. Amandoi botosăneni, au avut ca invitati familiile si prietenii, au dorit sa fie departe de orice politizare a acestei vizionari si au primit nu omagiile, ci profunda admiratie a unui public cald si cu adevarat emoționant si… emoționat…

          Vlad Ivanov a avut o idee pe care ar fi minunat să o urmăm. A spus că : ”… atunci când se va deschide Teatrul MIHAI EMINESCU – cladirea veche din Botoșani, aceea realizata prin donațiile familiilor bogate din oras – indiferent de etniile lor, Ruși Lipoveni, Armeni, Greci, Evrei si Români –  el va veni, de oriunde ar fi, ca să se bucure alături de ceilalti oameni, de acest edificiu de cultură, atât de necesar în viata sociala a oricarui oraș…”

          Legaturile dintre oameni se pot face profesional, se pot face si la prietenii de pahar, sau în activităti comune… Dar legăturile realizate prin admirația față de artă, sunt unele dintre cele mai statornice, prin nivelul sufletesc pe care ele îl evocă… Nu… Mă încapațânez sa nu ridic arta la un rafinat nivel de intelectualitate, ci la o utilitate social-educatională, la care ar trebui sa  o aducem, daca dorim sî o respectăm la adevarata ei valoare… Ar fi corect sa intelegem, că se poate trai fără nici o forma artistica, numai si numai cu mancare, energie electrica, calorică, cu moderne inventii care să ne ușureze viața, dar să intelegem ca, eliminând orice forma artistica, nu numai ca am fi mai “saraci” sufleteste, ci am deveni, realmente BOLNAVI… Arta, sub orice forma ar fi ea, – Muzica, Arta Plastica, Dans, Opera, Literatura, Poezie, Teatru, Fotografie, Film este o modalitate de a relaxa si încărca spiritul uman, o modalitate de civilizare si educare, o modalitate de “respiratie” necesara OAMENILOR, in perioade de munca intensa si de relaxare totala, deopotriva…

          Arta sub orice forma a ei, nu este un LUX ne-necesar… Ci este o formă vie de a ne aprecia viata… Indiferent la ce nivel artistic o percepem… Este un semn al nevoii de frumos, de estetica, a naturii umane…

          Evident stim, din cele mai vechi timpuri si până în prezent, de la picturile rupestre si pana la picturile generate de Inteligenta Artificiala ale prietenului nostru Varujan Pambuccian, Arta este o forma de a elibera sufletul si spiritul si de a ne înălța intr-o zona a intelectului, necesara vietii… Daca negam necesitatea ei, negam insasi natura umana si ne transformam, incet, incet, in animale sub-umane, sau in roboti de o inteligenta artificiala indoielnica…

          Așadar, mărturisesc, ca momentul în care am dat fotografia liderului nostru administrativ, Baron Berci Margarian la Botosani si a fost asezata pe peretele de la Uniunea Armenilor Filiala Botosani, am stiut, că am omagiat toata activitatea sa din timpul vietii si de dupa ea, prin aceea că am făcut un efort si a meritat, pentru a admira doi artisti, si a-l omagia o parte din activitatea lui Baron Berci.

          Dacă ne amintim discutiile cu dansul, dupa ce aveam dezbateri punct, cu punct, vis-a-vis de organizare, costuri, impact la nivel de comunitate sau grup, cu proiectele noastre – fie ca erau piese de teatru, concerte de muzica sau proiectii de film, Baron Berci avea o sintagma extrem de acoperitoare, pentru actiunile noastre, desprinsă parcă, din rolurile shakespeariene:

          “…. Trebuie ca oamenilor să le placă, ce faceți voi acolo… Altfel… De ce o faceți?!?…”

          Absolut adevarat Baron Berci… Oamenilor din Botosani le-a plăcut ceea ce a făcut Cristian Lazarovici acolo si prezentarea a doi mari actori, din generații total diferite în timp, ne dau speranta că Serban Lazarovici va duce mai departe ștafeta pe care i-a întins-o Vlad Ivanov, asa cum Baron Hacic, duce mai departe ștafeta pe care dumneavoastră i-ați dat-o, Baron Berci…

          Să ne ajute Bunul Dumnezeu să admirăm intotdeauna arta de calitate și să ne lăsăm emotionați de estetica actelor artistice, ce ne transformă în oameni mai buni, mai frumosi, mai … înălțați spre Dumnezeu…

          Vă multumesc tuturor celor care ne faceti viata mai frumoasă… Pentru că în esență, dincolo de tot ceea ce tine de utilitatea ei, de hrană, combustibil, caldură, răcoare, sănatate, naștere, nuntș, botez sau moarte… Frumusețea vieții ne este daruită de ARTĂ… Și avem nevoie de ea, în fiecare zi…

Florin KEVORKIAN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *