BEDROS HORASANGIAN : Va intra Armenia în Uniunea Europeană?

Se apropie alegerile parlamentare din Armenia. Multe lupte intestine, societatea e divizată, numeroase gâlcevi între actanții politici. Pe fondul unei bogate activități diplomatice ale liderilor de la Erevan. După ce două secole armenii au fost în siajul Rusiei, autoproclamată apărătoare a ortodoxiei și a creștinismului oriental, din Europa răsăriteană la Ierusalim, acum ar putea fi momentul bun al Armeniei/armenilor să iasă din siajul rusesc. Decenii de comunism impus cu anasâna de bolșevicii lui Lenin și Stalin nu sunt ușor de depășit. Nici ceea ce înseamnă DOSAR 1915 nu poate fi ignorat. Dosarul nu este închis, încă mai produce efecte. Armenia este o ființă vie. Cu tot trecutul ei dramatic/tragic ar trebui să fie plasată într-o nouă spirală a istoriei. Ceea ce nu ar fi chiar rău. Este doar opinia unui armean care a trăit o viață întreagă cu o altă imagine despre Armenia de pe hărțile trecutului. Bunicii paterni erau/au fost Aghn-ți. Stat antic, dinainte de venirea triburilor turcice în Anatolia. Apoi Imperiul Bizantin, Imperiul Otoman. Armenii au fost, au rămas. Mulți, puțin, la vedere sau ascunși, există urme. Pietre. Pământul și cerul de deasupra. Acum e Republica Turcia. Vechile șase vilaiete din estul Imperiului Otoman au fost populate de armeni. Regele Tigran a fost cel care a pus Armenia pe harta lumii. Timpurile s-au schimbat, istoria nu a fost binevoitoare cu armenii. Și totuși. Și totuși acest neam încercat n-a pierit. Cum, necum, mai există. Și chiar este necesar, Armenia să fie din nou, cum spun americanii, to put on the map. Asta încearcă și liderul de la Erevan, Nikol Pașinian. Să plaseze Armenia pe o spirală a democrației. Cap coadă. E posibil ? Este necesar? Ce poate face micul stat și popor din Caucazul de sud strâns între interesele Turciei, Azerbaidjanului și Iranului și cele ale Pravoslavnicei puteri imperiale rusești? Poate conta Armenia pe Uniunea Europeană, poate conta pe NATO când rușii au trupe staționate pe teritoriul armean pe încă multe decenii? Nu este nici simplu și nici ușor să fii lider la Erevan. Avem încredere în deciziile și opțiunile actualei conduceri. Va urma poporul acest drum? care va fi prețul? Dar se pot găsi soluții. Diplomația este de preferat oricăror încleștări militare Pe lângă parcursul democratic pe care se angajează, mai are de rezolvat o spinoasă chestiune. Stingerea conflictului cu Sfântul Scaun de la Ecimiadzin. Vehapar și Prim- ministrul trebuie, obligatoriu, să stea la aceeași masă și să călăuzească armenimea, în întregul ei, spre propășire, progres și pacea mult dorită. Nu există variante. Avem această speranță. Doamne Ajută!





Dum spiro spero
Totusi 28 mai e… era aniversa?ea
primei Republici
Fie binecuvântat chipul ei luminos