Mihai Stepan Cazazian

“Zilele Culturii Armene la Muzeul Satului” 21-23 septembrie

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Share

 

 Program

 Vineri – 21 sptembrie 2012

15.00 – 18.00

La drum prin Armenia” – expoziţie de fotografie, autori Vicar Eparhial Ezras Bogdan, Hrant Jaghinyan, Mcrtici Baghdasarian (gospodăria Bancu)

15.00 – 18.00

Memorii – frânturi din trecutul comunităţii armene din România” – expoziţie cu fotografii de familie ale membrilor comunităţii armene din România (sala de expoziţii Gheorghe Focşa)

15.00 – 18.00

Pagini armeneşti – standuri de carte ale editurilor Ararat şi Zamca (gospodăria Bancu)

15.00 – 18.00

Stand cu bijuterii hand-made,  Mircea Tivadar, Tamara Tumalyan şi Garbis Haciadurian (gospodăria Ruşeţu)

15.00 – 18.00

Stand de icoane pictate pe sticlă şi lemn – demonstraţii cu Ermone Zabel Martaian, Maria Stefanian, Marylou Gargalian (biserica Dragomireşti)

15.00 – 18.00

Stand cu produse hand-made, Narine Bogdan-Căuş şi Silvia Terzian (gospodăria Stăneşti)

15.00 – 18.00

Stand cu produse din ceramică, Molnar Annamaria, Gherla  (gospodăria Dumitra)

15.00 – 18.00

Arome armeneşti – cafea şi coniac, Restaurant Arca lui Noe  (gospodăria Tilişca)

17.00 – 18.00

Conferinţă: Cartea Şoaptelor, prezintă Varujan Vosganian (sala de conferinţe)

18.00 – 19.00

Proiecţia filmului documentar “Strunga”, invitat producătorul Mihai Stepan Cazazian (Sala de conferinţe)

 

Sâmbătă – 22 septembrie 2012

12.00 – 13.00

Deschiderea oficială a evenimentului (sala de expoziţii Gheorghe Focşa)

10.00 – 19.00

La drum prin Armenia” – expoziţie de fotografie, autori Vicar Eparhial Ezras Bogdan, Hrant Jaghinyan, Mcrtici Baghdasarian (gospodăria Bancu)

10.00 – 19.00

Memorii – frânturi din trecutul comunităţii armene din România” – expoziţie cu fotografii de familie ale membrilor comunităţii armene din România (sala de expoziţii Gheorghe Focşa)

10.00 – 19.00

Gastronomie tradiţională armenească cu Arca lui Noe (Pavilion de Vară)

10.00 – 19.00

Arome armeneşti – cafea şi coniac, Restaurant Arca lui Noe  (gospodăria Tilişca)

10.00 – 19.00

Pagini armeneşti – standuri de carte ale editurilor Ararat şi Zamca (gospodăria Bancu)

10.00 – 19.00

Stand cu bijuterii hand-made cu Mircea Tivadar, Tamara Tumalyan, Garbis Haciadurian (gospodăria Ruşeţu)

10.00 – 19.00

Stand de icoane pictate pe sticlă şi lemn – demonstraţii cu Ermone Zabel Martaian, Maria Stefanian, Marylou Gargalian (biserica Dragomireşti)

10.00 – 19.00

Stand cu produse hand-made, Narine Bogdan-Căuş, Silvia Terzian şi Maya Oganesova (gospodăria Stăneşti)

10.00 – 19.00

Stand cu produse din ceramică, Molnar Annamaria, Gherla (gospodăria Dumitra)

10.00 – 19.00

Plimbări cu ponei, Clubul de Echitaţie Robin Hood (gospodăria Berbeşti)

11.00 – 12.00

Bob de rodie, basme armeneşti, lectură interactivă prof. Melania Ştefănescu, Mark Twain International School (scenă şi gospodăria Şanţ)

11.00 – 18.00

Alb şi negru – jocuri de şah şi table cu Alexandru Parseghian şi Victoria Kutukova (gospodăria Moişeni)

13.30 – 15.00

Spectacol de muzică şi dansuri tradiţionale cu Ansamblul Vartavar Bucureşti.

Concert de duduk, Cosmin Rafael Bălean (scenă)

15.00 – 18.00

Atelier de caligrafie armeană, cu Hrant Jaghinyan, Narine Bogdan-Căuş şi Silvia Terzian (gospodăria Ieud)

15.00 – 15.30

Cine desface primul o rodie? concurs de îndemânare cu Maya Oganesova şi Vahe Hovakimyan (gospodăria Chiojdu Mic)

15.00 – 16.00

Lansare de carte:  Comerţ şi civilizaţie – drumuri comerciale şi situri patrimoniale UNESCO” dr. Condurăţeanu Simona şi ”500 de ani de tipar armean” – Mihai Stepan Cazazian, Arshaluys Paronyan (scenă)

16.00 – 18.00

Atelier de pictură cu motive tradiţionale pe genţi de pânză, Hrant Jaghinyan, Narine Bogdan-Căuş, Victoria Kutukova, Mara Tatu (gospodăria Ieud)

17.00 – 18.00

Conferinţă: Armenopolis – incursiune în istoria comunităţii armeneşti din Gherla, prezintă Ioan Esztegar (sala de conferinţe)

18.00 – 19.00

Conferinţă: Specificul Naţional Armean în arta universală. Miniaturi armeneşti cu motive religioase şi icoane, prezintă Agop Armand Petrică (sala de conferinţe)

 

Duminică  – 23 septembrie 2012

10.00 – 19.00

Gastronomie tradiţională armenească cu Restaurantul Arca lui Noe (Pavilion de Vară)

10.00 – 19.00

Arome armeneşti – cafea şi coniac, Restaurant Arca lui Noe  (gospodăria Tilişca)

 

10.00 – 19.00

La drum prin Armenia” – expoziţie de fotografie, autori Vicar Eparhial Ezras Bogdan, Hrant Jaghinyan, Mcrtici Baghdasarian (gospodăria Bancu)

10.00 – 19.00

Memorii – frânturi din trecutul comunităţii armene din România” – expoziţie cu fotografii de familie ale membrilor comunităţii armene din România (sala de expoziţii Gheorghe Focşa)

10.00 – 19.00

Pagini armeneşti – standuri de carte ale editurilor Ararat şi Zamca (gospodăria Bancu)

10.00 – 19.00

Stand cu bijuterii hand-made cu Mircea Tivadar, Tamara Tumalyan, Garbis Haciadurian (gospodăria Ruşeţu)

10.00 – 19.00

Stand de icoane pictate pe sticlă şi lemn – demonstraţii cu Ermone Zabel Martaian, Maria Stefanian, Marylou Gargalian (biserica Dragomireşti)

10.00 – 14.00

Stand de pictură pe mâini şi pensat cu aţa, Alice Shahbazian, Hrant Jaghinyan, Victoria Kutukova (gospodăria Ieud)

10.00 – 19.00

Stand cu produse din ceramică, Molnar Annamaria, Gherla (gospodăria Dumitra)

10.00 – 19.00

Stand cu produse hand-made, Narine Bogdan-Căuş, Silvia Terzian şi Maya Oganesova (gospodăria Stăneşti)

10.00 – 19.00

Plimbări cu ponei, Clubul de Echitaţie Robin Hood (gospodăria Berbeşti)

11.00 – 12.00

Bob de rodie, basme armeneşti, lectură interactivă prof. Melania Ştefănescu, Mark Twain International School (scenă şi gospodăria Şanţ)

11.00 – 18.00

Alb şi negru – jocuri şi concursuri de şah şi table cu Alexandru Parseghian şi Victoria Kutukova (gospodăria Moişeni)

11.30 – 13.30

Atelier de caligrafie armeană, cu Narine Bogdan-Căuş şi Silvia Terzian (gospodăria Ieud)

13.00 – 14.00

Lansare de carte: “Biserica armeană pe pământ românesc”  H. Dj. Siruni – traducere Madeleine Karacașian şi “Album Hagigadar” (scenă)

14.00 – 15.00

Conferinţă: 500 de ani de la ctitorirea mănăstirii armene Hagigadar, prezintă Î.P.S. Episcop Datev Hagopian (sala de conferinţe)

15.00 – 16.30

Spectacol de muzică şi dansuri tradiţionale cu Ansamblul Vartavar Bucureşti.

Concert de duduk, Cosmin Rafael Bălean (scenă)

16.30 – 17.30

Atelier de dans tradiţional, cu Bela Martikian şi Mcrtici Baghdasarian (scenă)

17.00 – 18.30

Conferinţă: Interferenţe ale arhitecturii armeneşti în arhitectura românească, prezintă Prof. Dr. Arh. Sorin Vasilescu şi colaboratorii: Arh. Zanfira Baznosan şi Arh. Costin Hazarian (sala de conferinţe)

18.30 – 19.30

Concert jazz – Fraţii Dedeian Quartet (scenă)

  •  
  •