EUROPA LEAGUE / Meciul dintre Dudelange și Qarabag

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Share

…a fost întrerupt după ce o dronă, care purta steagul Karabagh-ului, a pătruns în stadion

Meciul de fotbal dintre echipele Dudelange(Luxemburg) și Qarabag( Azerbaidjean) a avut loc pe 3 octombrie, în etapa secundă a grupelor Europa League în Luxemburg.

În minutul 33, imediat după golul de 2-0 marcat de azeri, o dronă  de care era prins steagul Karabagh-ului a survolat suprafața de joc, provocând o reacție dură din partea oaspeților.

Arbitrul scoțian John Beaton a întrerupt partida și au urmat scene neverosimile. Jucătorii oaspeți au încercat să doboare drona folosind mingile de joc.

Partida a fost reluată după mai bine de 20 de minute de pauză, după intervenția autorităților din Luxemburg.

Conflictul armat dintre armeni și azeri pentru zona Nagorno-Karabagh este motivul apariției dronei. Deși a fost semnat un document de încetare a focului, în 1994, disputele continua iar regiunea Karabagh s-a declarat republică independentă.

Același conflict politic este motivul pentru care armeanul Henrikh Mkhitaryan nu a putut să joace în finala Europa League din 2019, pierdută de Arsenal în fața lui Chelsea, 1-4. Meciul s-a jucat în Azerbaidjan, la Baku.